BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako nastaje zvuk „pucanja iz lasera“ na ledu Bajkalskog jezera?

Kako nastaje zvuk „pucanja iz lasera“ na ledu Bajkalskog jezera?
12.12.2021. god.
Ove kosmičke zvuke najdubljeg jezera na planeti teško je uloviti mikrofonom i snimiti, ali ponekom je to pošlo za rukom. Ovaj zvuk podseća na međugalaktičku paljbu iz „Ratova zvezda“!

„Stvarno sam mislio da je neko ubacio jeftine naučnofantastične zvučne efekte... vau“

Ovo je najčešći komentar koji se pojavljuje kada se negde na internetu pojavi snimak „Pucanje bajkalskog leda“. Najdublje jezero na svetu proizvodi zaista zabrinjavajuće zvuke dok se pokriva ledom, ali oni nemaju nikakve veze sa zvucima pucanja leda, piše 
Russia beyond.

„Mislio sam da je stvarno čudno da ljudi komentarišu ove zvuke kada su oni očigledno lažni Lolol Nisam imao pojma da je to realan zvuk pucanja leda!“ – piše jedan od korisnika Redita.

Poslušajte sami. To zaista više podseća na zvuke lasera nego da pucanje leda pod nogama:

Ovaj snimak je napravio lokalni fotograf Aleksej Kolganov. U februaru ove godine on se prošetao preko ledenog pokrivača na malim skijama i snimio kako puca led pod njegovim nogama (da, prizor je prilično uznemiravajući!)„Običan turista, koji prvi put ugleda bajkalski led, plaši se upravo toga: dubine pod providnim ledenim pokrivačem i neočekivanog, kosmičkog zvučanja leda. A na ovom snimku se vide i pukotine“, zapisao je tada Kolganov.

Za list Siberian Times objasnio je da je usporio snimak i pojačao zvuke, jer je teško uloviti taj karakterističan zvuk pomoću mikrofona na kameri.

Ali zato se na kristalno glatkoj površini leda odlično vide dugačke pukotine i čista voda pod ledenim staklom: ovo je najčistije slatkovodno jezero na svetu i zato se tako providi kroz ledenu površinu.  Kalganov je objasnio da je led po kojem je išao bio debeo oko pola metra i da pojavljivanje pukotina zato nije tako strašno.

Mnogi stručnjaci dolaze ovamo tokom zime kako bi videli bajkalsko čudo: nekoliko desetina vrsta leda, od vertikalnih beličastih pukotina do oštrih ledenih sprudova i velikog broja zaleđenih balončića.

A sada se vraćamo na temu kosmičkog zvuka koji se čini tako nerealan. Naziv ove fizičke pojave je akustička disperzija. Zvuk, koji podseća na pucanje iz laserskog oružja nastaje kada neke frekvencije zvuka kroz sredinu prolaze brže od drugih. Kada zvuk prolazi kroz vazduh, njegove frekvencije se po pravilu kreću jednakom brzinom i istovremeno stižu do ljudskog uha. Ali kroz čvrstu sredinu zvučni talas prolazi drugačije: visoke i niske frekvencije se odvajaju. Zato se visoki i niski tonovi čuju odvojeno. To je akustička disperzija.

Led ima osobinu da se širi i skuplja, zbog čega dolazi do pucanja, pri čemu nastaju vibracije (na to utiče i seizmička aktivnost). Ova vibracija neravnomerno prolazi kroz led i tako se čuje neobično „piju-piju“.

Jekaterina Sineljščikova, Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »